رئیس بودن کار پیچیده‌ای نیست، اما لازم است مقداری فکر و توجه خود را بر این امر متمرکز کنید که چگونه می‌توانید فوق‌العاده باشید.

بیزینس ترند: برخی از روی بخت و اقبال رئیس شده‌اند و برخی دیگر هم در اثر تلاش خود به این جایگاه رسیده‌اند. متأسفانه، بسیاری از افراد بدون این که آموزش کافی را در مدیریت ببینند، رئیس می‌شوند. هیچ توطئه شیطانی در کار نیست – گاهی اوقات کارآفرینانی که بر روی ارائه محصول خود به بازار متمرکزشده‌اند یا وارثان کسب‌وکارهای خانوادگی در جایگاه ریاست قرار می‌گیرند بدون این که بدانند چگونه به طور اثربخشی افراد را مدیریت کنند. حتی افرادی با عملکرد فوق‌العاده زمانی که به جایگاه رهبری می‌رسند ممکن است برای مدیریت کردن دیگران چندان آموزش ندیده باشند.

رئیس بودن کار پیچیده‌ای نیست، اما لازم است مقداری فکر و توجه خود را بر این امر متمرکز کنید که چگونه می‌توانید فوق‌العاده باشید؛ و از آن جایی که افراد بسیاری با شما عهد بسته‌اند، آیا آن‌ها این حق را به گردن شما ندارند که به خاطر آن‌ها بهترینی باشید که می‌توانید؟ در ادامه هشت توصیه آمده است که به شما کمک می‌کند به حداکثر پتانسیل خود در ریاست دست پیدا کنید.

راه های رئیس بهتر شدن - تصویر 1

۱) اهدافی منطقی تعیین کنید.

هر رئیسی به چیزهای زیادی می‌خواهد برسد. غالباً بار این کار سنگین‌تر از آن است که به تنهایی قابل‌حمل باشد؛ اما مستبدانه منتقل کردن کار به رده‌های پایین‌تر این اضافه‌بار را نمی‌کاهد؛ بلکه احتمال آن بیشتر است که منجر به هرج‌ومرج و درماندگی شود. شما رئیس شدید تا جریان کار را مدیریت کنید، پس دقیقاً همین کار را کنید. تیم خود را ارزیابی کنید و حجم کاری را به شکلی تعیین کنید که قابل مدیریت باشد. تعدادی هدف منطقی تعیین کنید، به طور مشخصی آن‌ها را تفهیم کنید و تیم را در جهت رسیدن به آن‌ها هدایت کنید تا به پیروزی و اعتمادبه‌نفس دست پیدا کنند. آن گاه می‌توانید برای سال بعد اهداف را بالاتر در نظر بگیرید.

۲) به جای دیکته کردن افراد را رهبری کنید.

صرف این که شما رئیسید بدین معنی نیست که افراد کاری را انجام خواهند داد که شما می‌گویید. اگر آن‌ها برای قدرت و اختیار شما احترام قائل نباشند، عملکردشان در حداقل سطحی خواهد بود که امنیتشان را حفظ می‌کند. رهبران باید الهام‌بخش پیروان خود در راه تعالی باشند. به همه کمک کنید با اهداف ارتباط برقرار کنند تا یک احساس تعلق نسبت به آن‌ها داشته باشند. آن گاه است که افرادتان کار خود را با افتخار و توجه انجام خواهند داد و از این که آن‌ها را توانمند ساخته‌اید قدردان خواهند بود.

۳) بر چیزهای مثبت تاکید داشته باشید.

بسیاری از رئیسان وقت زیادی را صرف اصلاح زیردستان خود می‌کنند و به هر اشتباه کوچک آن‌ها توجه می‌کنند به این امید که خطاها را حذف کنند و بهره‌وری را افزایش دهند. متأسفانه افراد زمانی که دائماً مورد انتقاد قرار می‌گیرند به خوبی شکوفا نمی‌شوند. به جای این کار سعی کنید مواردی را پیدا کنید که افراد کاری را درست انجام داده‌اند و به خاطر آن تشویقشان کنید.

۴) عملکرد خودتان را هم به دقت بسنجید.


رئیس شدن حقیقتاً آغاز مسیری است که در پیش دارید. اکنون استقلال بیشتری پیداکرده‌اید اما این استقلال با مسئولیت بیشتر همراه است. بزرگ‌ترین وظیفه شما این است که خودتان را رشد دهید. هیچ‌چیزی بیشتر از این که نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و آگاهانه و علناً اصلاحات لازم را انجام دهید، آن‌هایی را که برای شما کار می‌کنند بر نمی‌انگیزاند. نکته فوق‌العاده این است که هر باری که شما موفق می‌شوید کل تیم سود می‌برد.

۵) دیگران را نیز به حل مسائل دعوت کنید.


درست است، به عنوان رئیس، اکنون شما مسئول هر چیزی هستید که غلط از آب در می‌آید. این بدین معنی نیست که برای رفع آن هر کار لازمی را حتماً باید خودتان انجام دهید. تیمتان می‌خواهد که کمک کند. آن‌ها می‌خواهند در کنار هم کار کنند تا مسائل را در جهت منافع همه افراد درگیر حل کنند. اگر کسی علاقه ندارد در جهت هدف بالاتر کمک کند، پس البته رئیس خوبی باشید و یا او را بینگیزانید یا از تیم خارج کنید. در هر دو صورت شما و تیمتان می‌توانید با قدرت و افتخار به جلو پیش روید.

۶) بیشتر از این که حرف بزنید گوش کنید.


بله شما تجارب و توصیه‌های بسیاری دارید که می‌توانید با آن‌هایی که برای شما کار می‌کنند به اشتراک بگذارید؛ اما این بدین معنی نیست که همیشه شما باید این کار را کنید. از این که فرایند فکر کردن را سریعاً با جهت‌دهی خود متوقف کنید، بپرهیزید. در این صورت اعضای تیمتان کمتر خودشان فکر خواهند کرد و تنها به فکر و ذهن شما متکی خواهند شد. اجازه دهید آن‌ها خودشان مسائل را تجزیه و تحلیل کنند و به راه‌حل‌های فوق‌العاده خودشان دست پیدا کنند. به آن‌ها گوش دهید تا مطمئن شوید خیلی از مسیر خارج نشده‌اند. چه کسی می‌داند، شاید خودتان هم چیز جدیدی یاد گرفتید.

۷) نبردهایتان انتخاب کنید.

شما نه می‌توانید نه لازم است در مورد هر مسئله‌ای خودتان پیکار کنید. شما نمی‌خواهید که در اثر پیکارهای پی‌درپی فرسوده شوید. توجه و تلاشتان را در جاهایی متمرکز کنید که بیش‌ترین تأثیرگذاری را خواهید داشت. در موارد دیگر، به تیم خود این توانایی و قدرت را بدهید که خودشان تصمیم بگیرند و خودشان وارد میدان نبرد شوند. این فرایند ممکن است کمی بیشتر طول بکشد و ممکن است افراد شکست بخورند، اما آن‌ها بیشتر یاد خواهند گرفت و با هر پیروزی یا شکستی مهارت بیشتری پیدا خواهند کرد.

۸) سخاوتمند باشید.


برای بسیاری از افراد کار تنها ابزاری برای رسیدن به یک هدف مطلوب است. احتمالاً اعضای تیمتان خارج از اداره زندگی خود را دارند و کارشان برای تأمین نیازهای آن زندگی است. افرادی که سخت برای شما کار می‌کنند، کار خود را با تعهد و مسئولیت‌پذیری بالایی انجام می‌دهند تا نیاز خود به احساس سربلندی و عزت نفس را تأمین کنند. در قدردانی و تمجید از کارکنان خود و توجه به رفاه فردی آن‌ها سخاوت به خرج دهید. در غیر این صورت ممکن است کارکنان فوق‌العاده بسیاری در اطرافتان باقی نماند که شما را رئیس خطاب کنند.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه