کاربران گیزمیز برای ماه رمضان آماده هستید؟

کاربران گیزمیز برای ماه رمضان آماده هستید؟ - تصویر 1

 

سال هاست که برای افطار ، ابتدا مناجات افشاری استاد ، و سپس ربنا را شنیده ایم …

 

مگر می شود لذت شنیدن "ربنا " ی استاد شجریان را در هنگام افطار کسی کتمان کند؟ و مگر هست کسی که آن مناجات معروف را که استاد در مثنوی افشاری یا به اصطلاح مثنوی پیچ خوانده اند و سال هاست در لحظات قبل از اذان پخش می شود شنیده باشد و سر به دامان تامل نبرده باشد؟ … که … چند خوردی چند و شیرین از طعام … امتحان کن چند روزی با صیام .

 

- مناجات ربنا …

بارها و بارها در سایت ها و وبلاگ های مختلف ، " ربنا " استاد شجریان را برای دانلود قرار داده اند و مشتاقان نیز در آلبوم "‌به یاد پدر " استاد که شامل تلاوت های قرآن توسط ایشان است آن را شنیده اند ، اما ، به راستی چند بار شده است که از خود بپرسیم این ربناها کجای قرآن هستند ؟ استاد کجای کتاب خدا را دارد می خواند ؟ و اصلا به چه معناست ؟ این شد که تصمیم گ��فتم ضمن اینکه فایل مناجات "‌ربنا " را برای دانلود می گذارم ، آن چه استاد در این مناجات می خواند را برایتان بیاورم ، جالب است که استاد در این قطعه ، 4 دعا که با ربنا شروع می شود را می خوانند و این 4 قطعه از سوره های مختلف ( آل عمران – مومنون – کهف و بقره ) انتخاب شده اند و جز در مورد ربنای اول در سه مورد دیگر همه آیه قرائت نمی شود بلکه از سر کلمه "‌ربنا " خوانده می شود . در زیر ضمن اینکه لینک دانلود " ربنا " را می بینید ، متن آن را نیز مرور می کنید :‌

 

 

دانلود کنید : "ربنا" با صدای استاد محمدرضا شجریان

 

** ربنای اول


** سوره آل عمران از سوره های مدنی – آیه شماره 8

متن عربی : 


ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا و هب لنا من لدنک رحمه انک انت الوهاب .

ترجه فارسی : 


بارالها ، دل های ما را به باطل میل مده پس از آنکه به حق هدایت فرمودی ، و به ما از لطف خویش اجر کامل عطا فرما که همانا تویی بخشنده بی عوض و منت .

 

** ربنای دوم 


** سوره مومنون از سوره های مکی – آیه شماره 109

متن عربی :


انه کان فریق من عبادی یقولون ربنا ءامنا فاغفرلنا وارحمنا و انت خیر الرحمین .

ترجمه فارسی :


زیرا شمایید که چون طایفه ای از بندگان صالح من روی به من آورده و عرض می کردند بارالها ما به تو ایمان آوردیم ، تو از گناهان ما درگذر و در حق ما لطف و مهربانی فرما که تو بهترین مهربانان هستی .

 

** ربنای سوم


** سوره کهف از سوره های مکی – آیه شماره 10

متن عربی :


اذ اول الفتیه ال الکهف فقالوا ربنا ءاتنا من لدنک رحمه و هیی لنا من امرنا رشدا.

ترجمه فارسی :


آنگاه‌ که آن جوانان کهف ( از بیم دشمن ) در غار کوه پنهان شدند از درگاه خدا مسئلت کردند بارالها تو در حق ما به لطف خاص خود رحمتی عطا فرما و بر ما وسیله رشد و هدایتی کامل مهیا ساز .

 

** ربنای چهارم 


** سوره بقره از سوره های مدنی – آیه 250

متن عربی :


و لما برزوا لجالوت و جنوده قالو ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا علی القوم الکفرین .

ترجمه فارسی :


چون آنها در میدان مبارزه جالوت و لشکریان او آمدند از خدا خواستند که بار پروردگارا به ما صبر و استواری بخش و ما را ثابت قدم دار و ما را بر شکست کافران یاری فرما .

 

 

- مناجات در مثنوی افشاری…

و اما مناجاتی که استاد در مثنوی افشاری می خوانند نیز برای گوش های روزه دار در هنگام افطار کاملا آشنا و صمیمی است . این قطعه با اشعار محمدجلال الدین رومی و از مثنوی معنوی می باشد . در زیر ضمن اینکه لینک دانلود این قطعه را می بینید ، شعر آن را نیز خواهید خواند . 

 

دانلود کنید : مثنوی افشاری با صدای استاد محمدرضا شجریان

این دهــان بستی دهــانی باز شـــد


کـو خـورنده‌ی لــقمـه های  راز شـــد

لــب فـرو بــند از طـعـام و از شـــــــراب


ســـوی خوان آسـمــانی کن شـــتاب

گـر تــو این انبان ز نـان خــالی کـــنی


پـر زگـــوهــــر هـــای اجــــلالی کـــنی

طــفل جـان از شـیر شــیطان بــاز کن


بــــعـــد از آنـــش بـا مـــلک انـــباز کــن

چند خوردی چرب و شیرین از طـعــام


امـــتحـــان کــن چـــند روزی با صــیام

چــند شــب ها خواب را گشتی اسیر


یــک شـــبی بــیدار شــو دولـــت بـگیر

مثنوی معنوی – مولوی

 

و در پایان این مطلب ، لینک دانلود اذانی را که مرحوم موذن زاده اردبیلی خوانده اند می آورم . دیگر همه دوستان می دانند که این اذان در  گوشه روح الارواح از دستگاه بیات ترک خوانده شده است .

 

دانلود کنید : اذان مرحوم موذن زاده اردبیلی

 

امیدوارم این قطعات ، دلیلی باشد بر این مدعای صحیح ، که موسیقی ملی و اصیل ایرانی ،‌ پیوندی عمیق با فطرت پاک بشری و روح مصفای انسانی دارد

 

 

قطعه صوتی تواشیح اسما الهی که در ماه مبارک رمضان همیشه قبل از افطار پخش میشه هم به درخواست دوستان به همراه متن آن برای دانلود گذاشته شد

 

دانلود کنید : اسما الحسنی

 

نسئلک یا من هو الله الذی لا إله إلا هو الرحمن الرحیم الملک القدوسالسلام المؤمن المهیمن العزیز الجبار المتکبر الخالق البارئ المصور الغفار القهار الوهاب الرزاق الفتاح العلیم القابض الباسط الخافض الرافع المعز المذل السمیع البصیر الحکم العدل اللطیف الخبیر الحلیم العظیم الغفور الشکور العلی الکبیر الحفیظ المقیت الحسیب الجلیل الکریم الرقیب المجیب الواسع الحکیم الودود المجید الباعث الشهید الحق الوکیل القوی المتین الولی الحمید المحصی المبدئ المعید المحیی الممیت الحی القیوم الواجد الماجد الواحد الصمد القادر المقتدر المقدم المؤخر الأول الآخر الظاهر الباطن الوالی المتعالی البر التواب المنتقم العفو الرءوف مالک الملک ذو الجلال والإکرام المقسط الجامع الغنی المغنی المعطی المانع الضار النافع النور الهادی البدیع الباقی الوارث الرشید الصبور الذی لیس کمثله شی ء وهو السمیع البصیر اللهم صلّ افضل صلاه على اسعد مخلوقاتک سیدّنا محمد و على آله وصحبه و سلّم عدد معلوماتک و مداد کلماتک کلّما ذکرک الذاکرون و غفل عن ذکره الغافلون .

 

 

 


 

 

فرشته نوشته: متشکرم از خدای مهربون که ما رو به یه ماه رمضون دیگه دعوت کرد، ماه رمضون امسال رو توی خوابگاه و با هم خوابگاهیام به پیشواز میریم و شروع میکنیم، اینم اولین سفره افطارمون

 

 

کاربران گیزمیز برای ماه رمضان آماده هستید؟ - تصویر 2

 

 

 


 


 

 


متن استفتاء از آیت‌الله صافی گلپایگانی و پاسخ این مرجع تقلید به شرح ذیل است: 


 


«سوال: 
 
سن بلوغ زن 9 سال در رساله ذکر شده و تکلیف بر او واجب است، در حالی‌که دختر این قدر کوچک است که اگر روزه بگیرد مریض می‌شود بلکه نمی‌تواند روزه بگیرد و علامت بلوغ دیگر هم ندارد، تکلیف ایشان چیست؟ 
 

پاسخ: 


 


سن تکلیف دختران 9 سال کامل قمری است و در عین حال قدرت شرط تکلیف است، آنچه قدرت انجامش را دارد باید انجام دهد و آنچه قدرتش را ندارد تکلیف ساقط است، مثلاً اگر قدرت گرفتن روزه ندارد، نباید روزه بگیرد و هر وقت قدرت یافت قضای آن را بجا آورد، ولی نماز و حجاب و امثال اینها را که قدرت دارد باید انجام دهد. 


 


والله العالم» 


 

 


«سوال: 
 
حکم شخصی که شغل او سخت و دشوار است و در شهر بسیار گرمی کار می‌کند و عملاً روزه‌گرفتن در تابستان برای وی تقریباً غیر ممکن است، چیست؟ 

 


پاسخ: 


 


اگر می‌توانند از ساعات کار کم کنند و روزه‌ها را بگیرند و از برکات آن محروم نشوند؛ و اگر این کار میسر نیست، هر روز صبح به قدر مسافت شرعی مسافرت کنند و روزه خود را در آنجا افطار نمایند که فقط قضای آن روزها به عهده شخص می‌آید و کفاره ندارد. 


 


والله العالم» 

 

 


 

 

 

کاربران گیزمیز برای ماه رمضان آماده هستید؟ - تصویر 3

 

 

به سالاد و مخلفات سر سفره افطار و شام "نه بگویید"!

این مواد مخصوصاً اگر با حجم زیاد در کنار افطار یا با وعده اصلی میل شوند باعث عدم هضم، نفخ، ترش کردن و درد شکم می‏‌شوند.

حلیم و آش رشته در تابستان؛ هرگز!

اصولاً حلیم و آش رشته و امثال آن غذاهای سنگینی محسوب شده و غذاهای تابستانی نیستند، پس آنها را از سفره‏‌های افطار تابستانی خط بزنید و در صورت تمایل زیاد، به مقدار کم قانع شوید!

وعده افطار و شام را از هم جدا کنید

از آنجایی که معده مدت طولانی خالی بوده است توان هضم حجم بالای مواد را ندارد، لذا توصیه می‏‌شود در زمان افطار یک ماده غذایی میل شود و در صورت تمایل و نیاز حدود یک ساعت بعد شام میل شود.

یک افطاری خوب!

می‏توانید این ترکیب را یک یا دوبار امتحان کرده و در صورت سازگاری به عنوان افطار میل کنید: پسته، بادام، فندق و بادام هندی از هرکدام 5 عدد، شیر 1 لیوان، خرما 2 عدد، پودر نبات 1 قاشق مرباخوری؛ از یک ساعت قبل از افطار پوسته خارجی و هسته خرما را جدا کرده، همراه پودر مغزیات فوق و نبات در شیر داغ بریزید. در زمان افطار ابتدا خرما را از شیر خارج کرده و میل کنید سپس شیر و محتویات آن را با کمی نان برشته استفاده کنید تا نیم ساعت بعد چیزی نخورید.

برخی غذاها را فراموش کنید!

براساس این گزارش و به نقل از سایت مرجع طب سنتی ایران مصرف بعضی غذاها مثل ماکارانی، آش رشته، ماهی، سالاد الویه به ویژه در وعده سحر در این ماه علاوه بر احساس سنگینی امکان افزایش تشنگی در طول روز را به دنبال خواهد داشت. همچنین مواد غذایی پر ادویه و پر نمک حرارت بدن را بالا برده و موجب تشدید احساس تشنگی می‌شوند.

از مصرف آب و سایر نوشیدنی‌ها همراه با غذا بپرهیزید!

این اصل همیشه صادق است اما در ماه رمضان که معده در طول روز کمی ضعیف می‏ شود نمود بیشتری دارد و به شدت باعث نفخ، رفلاکس، اختلال هضم و غیره خواهد شد.

بلافاصله پس از صرف سحری یا شام نخوابید!

زیرا این کار باعث فشار به دهانه معده و عدم قرار گیری غذا در انتهای معده برای هضم کامل می‏‌شود و لذا عواقبی مثل رفلاکس، نفخ و سوءهاضمه را به دنبال خواهد داشت و از طرفی خواب نیز ناآرام و مختل خواهد بود لذا حداقل نیم ساعت بعد از صرف این وعده ها نخوابید.

از فعالیت بدنی بلافاصله پس از صرف سحری یا شام بپرهیزید!

حداقل تا یک ساعت پس از غذا هیچ فعالیت سنگینی از جمله دویدن، شنا، طناب زدن مجاز نیست، اما قدم زدن آرام و کوتاه مفید است.

برخی مواد برای گشودن روزه مناسب نیستند!

نوشیدن شیر به تنهایی و خوردن برخی میوه‏‌ها مثل هندوانه، هلو، خیار، خربزه برای گشودن روزه پس از یک روز طولانی اصلا مناسب نیستند و باعث تولید مواد نامناسب در دستگاه گوارشی می‏‌شوند. آب بسیار سرد نیز در این هنگام باعث از بین رفتن حرارت ذاتی معده شده و آن را ضعیف می‏‌کند. البته شیر گرم و شیرین شده با عسل یا شکر و یا به شکل معجون مانعی ندارد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه